Użytkownicy pisząkarpacz skocznia

Karpacz słynie z wielu atrakcji turystycznych, a do jednych z nich zaliczyć można legendarną już skocznię Orlinek, na której jeszcze do niedawna odbywały się sporty zimowe w tym Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich z udziałem najlepszego w historii polskich skoków Adama Małysza. Dziś skocznia pomimo iż już wyłączona z życia sportowego, to nadal pełni ważną rolę i bawi turystów odwiedzających Karpacz. W internecie pod hasłem Karpacz skocznia znaleźć można wszelkie informacje dotyczące tego legendarnego obiektu.

orlinke karpacz

  Początki skoczni Orlinek sięgają XX wieku i roku 1912, kiedy to w okolicach obecnego hotelu Orlinek wybudowano pierwszą drewnianą skocznię, a dwa lata później zanotowano na niej skok na rekordową wówczas odległość 38,5 metra. Po II Wojnie Światowej skocznia została przebudowana i nazwana na cześć słynnego polskiego narciarza klasycznego Stanisława Marusarza, który nadzorował całą budowę. Co ciekawe powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznych, a cały pomysł na konstrukcję zrodził się w głowie polskiego olimpijczyka podparty latami doświadczeń ze skoczni całego świata. W latach siedemdziesiątych drewniana konstrukcja skoczni nie oparła się silnie wiejącym wiatrom i uległa zawaleniu i całkowitemu zniszczeniu. Na jej miejscu w 1979 roku powstał nowy obiekt o stalowej konstrukcji, który stoi do dziś.

  W roku 2000 skocznia doczekała się gruntownego remontu na potrzeby organizacji Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się rok później. Obiekt otrzymał także homologację FIS i mógł być wykorzystywany do organizacji międzynarodowych imprez sportowych. W 2004 roku rekordzistą skoczni został najwybitniejszy polski skoczek Adam Małysz, który ustanowił odległość 94,5 metra podczas Mistrzostw Polski Seniorów. Obecną nazwę Orlinek skocznia otrzymała od nazwy Szkoły Orląt działającej w Karpaczu w latach 1945-46.

  Obecnie skocznia zamknięta jest już na wszelkie wydarzenia sportowe, jednak ze względu na swoje położenie wśród lasu pełni rolę doskonałego punktu widokowego dla turystów, z którego podziwiać można całą panoramę Karkonoszy. Z jej szczytu skakać można także na bungee, albo zjeżdżać po linie, z czego przyjezdni również chętnie korzystają.

Zobacz ciekawy artykół :  Szklarska Poręba gwarancją udanej zabawy

W pobliżu panoramy

Skocznia Orlinek - na dole - widok 360
Skocznia Orlinek - widok 360
Skocznia Orlinek - na górze - widok 360
ul. Olimpijska - widok 360
ul. Armii  Krajowej - ul. Juliusza Słowackiego  - widok 360
Lodowisko - widok 360
ul. Gimnazjalna - widok 360
Ul. Konstytucji 3 Maja (Biały Jar) - widok 360
Biały Jar - widok 360
ul. Armi Krajowej  - widok 360

Zobacz również

    Licznik: 2557

    Copyrights 2008. Projekt i wykonanie Tenet | Online: Karpacz 360 | Karkonosze 360 | Wczasy w Polsce | Panocity | Dodaj obiekt | Polityka prywatności | Kontakt | Współpraca | Przyjaciele